Rodinná kuchyň: Jak ji plánovat a jaký rozpočet potřebujete?

Ahoj, milé čtenářky a čtenáři! V dnešním příspěvku se podíváme na jedno z nejdůležitějších témat, které se týkají každého rodiče, partnera či partnerky, ale i samotného gurmána - plánování rodinné kuchyně a rozpočtování. Toto téma může na první pohled vypadat jako velký oříšek, ale nemějte strach! Společně se mu postavíme a probereme ho krok za krokem.

Když jsem před několika lety plánoval svou první rodinnou kuchyň, byl jsem zcela ztracený. Nebyl jsem si jistý, kolik peněz bych měl do kuchyně investovat, jakou dispozici zvolit, jaký nábytek koupit a jaké spotřebiče vybrat. Zkrátka, nerozuměl jsem, jak všechny tyto puzzle spojit dohromady. Ale postupem času jsem zjistil, jak důležité je pečlivě plánovat a rozpočtovat. 

Z tohoto příspěvku získáte představu o tom, jak začít s plánováním kuchyně, jaký rozpočet potřebujete a jaké jsou nejdůležitější aspekty, na které byste neměli zapomenout. Takže, pojďme na to!

Důležitost plánování rodinné kuchyně 

Jak jsem se o tom přesvědčil na vlastní kůži, kuchyň je srdcem každého domova. Je to místo, kde se rodina schází, kde se vaří, peče a diskutuje. Je to místo, které je základem každodenního života a zároveň místem, kde se rodí nezapomenutelné vzpomínky.

Dobře naplánovaná kuchyň může zásadně ovlivnit efektivitu vašeho vaření a celkový komfort při používání. Měli byste se soustředit na to, jaký prostor máte k dispozici, jaké jsou vaše potřeby a preferencí a jaký styl je vám nejbližší. 

Existuje mnoho studií a odborných článků, které zdůrazňují důležitost plánování kuchyně. Například, studie publikovaná v Journal of Interior Design ukazuje, že dobrý design kuchyně může zlepšit vaše nálady a zdraví. Navíc, výzkum zveřejněný v Architectural Digest uvádí, že správné plánování kuchyně může zvýšit hodnotu domu až o 20%. Takže, nejenže plánování kuchyně zlepší váš každodenní život, ale také zvýší hodnotu vaší nemovitosti.

Doufám, že tato úvodní sekce vám poskytla lepší představu o tom, proč je důležité plánovat a rozpočtovat vaši kuchyň. Pokud jste připraveni pokračovat dále, pojďme se podívat na konkrétní kroky, které byste měli učinit při plánování vaší nové kuchyně.

Kroky k plánování rodinné kuchyně

Před tím, než začnete plánovat rodinnou kuchyň, je důležité zjistit, co skutečně potřebujete. Zkuste si představit typický den ve vaší kuchyni: kolik lidí ji využívá, jak se pohybují, co tam dělají. Je pro vás důležitý velký jídelní stůl, nebo byste raději měli více pracovního prostoru? Rozměry kuchyně, kapacita úložného prostoru a potřebné přístroje jsou klíčové faktory, které by měly ovlivnit vaše rozhodnutí.

Výběr vhodného stylu, designu a uspořádání

Druhý krok je výběr stylu a designu. Kuchyně by měla být v souladu s ostatním domovem a odrážet vaše osobní preference. Zvažte barvy, materiály, textury - vše, co dodá vaší kuchyni jedinečný charakter. Uspořádání kuchyně je další klíčový bod. Je důležité, aby byla kuchyň funkční a praktická, a zároveň esteticky přitažlivá.

Pokud máte doma děti, je bezpečnost absolutní prioritou. Ujistěte se, že všechny ostré hrany a rohy jsou zakryté nebo zaoblené, a že přístroje nejsou snadno dostupné pro malé ručičky. Zvažte také instalaci bezpečnostních zámků na skříňky a zásuvky.

Plánování kuchyně je složité a vyžaduje řadu dovedností a odborných znalostí. To je důvod, proč je vždy užitečné konzultovat vaše plány s odborníky, jakou je společnost Nábytek Natali. Mohou vám poskytnout cenné rady a nápady, které byste sami nemuseli vymyslet.

Plánování a rozpočtování rodinné kuchyně v praxi

Představte si rodinu Novákových. Jan Novák je nadšený kuchař a jeho žena Marie je designérka interiérů. Mají dvě malé děti, Tomáše a Aničku. Rozhodli se postavit nový dům a jeden z nejdůležitějších míst, který chtěli naplánovat do detailu, byla kuchyně. Chtěli místo, které nejen splňuje jejich kulinářské potřeby, ale také se stane srdcem jejich domova.


Marie si představovala prostornou kuchyň v rustikálním stylu s velkým ostrovem uprostřed a dostatkem skladovacího prostoru. Jan se zaměřil na praktické aspekty, jako jsou kvalitní spotřebiče a správně rozmístěná pracovní plocha. Začali tedy s návrhem půdorysu a výběrem materiálů a spotřebičů.

Rozpočet byl také důležitým faktorem. Chtěli investovat do kvalitních materiálů a spotřebičů, ale zároveň nechtěli překročit svůj finanční limit. Po pečlivém výzkumu a porovnávání cen se rozhodli pro dřevěné skříňky, kámen na pracovní desky a energie šetřící spotřebiče střední třídy.


Během procesu plánování se vyskytly některé výzvy. Například se museli vyrovnat s tím, jak splnit všechny své kulinářské a estetické požadavky a zároveň zůstat v rámci rozpočtu. Když se jim zdálo, že se jejich plán příliš rozšiřuje, museli se vrátit k výchozímu bodu a přehodnotit své priority.


Tato případová studie ukazuje, jak je důležité mít jasnou vizi, ale být také ochotný udělat kompromisy. Je důležité vědět, jaké jsou vaše priority a kde můžete ušetřit. U Novákových to bylo úspornější osvětlení a levnější dlaždice na podlaze, což jim umožnilo investovat více do kvalitních spotřebičů a pracovních desek.


Plánování a rozpočtování rodinné kuchyně je důležitý proces, který vyžaduje jasné stanovení priorit a ochotu udělat kompromisy. Výsledkem by měl být prostor, který splňuje vaše kulinářské a estetické potřeby a zároveň zůstává v rámci vašeho finančního limitu.

Nyní, když znáte příběh Novákových, jste připraveni začít plánovat vlastní rodinnou kuchyň! Začněte výběrem stylu, který vás nejvíce oslovuje, a pak pečlivě zvažte, jaké materiály a spotřebiče potřebujete.

Pokud potřebujete další pomoc na téma plánování a rozpočtování rodinné kuchyně nebo inspiraci, neváhejte se obrátit na společnost Nábytek Natali, která je v oboru přes patnáct let. Společně dokážeme vytvořit kuchyň, která bude skutečně srdcem vašeho domova!

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz