Jak vybrat kvalitní nábytek pro komfortní bydlení?

Každý z nás očekává od nábytku něco jiného, někteří hledají čistě estetické kousky, jiní hledají funkčnost a praktičnost nad všechno ostatní. Ale všechny tyto požadavky sahají daleko za rámec pouhého vzhledu. Měli bychom se také zaměřit na kvalitu, materiál a tedy i celkovou životnost nábytku.

Nekvalitní nábytek může mít vliv i na naše zdraví

Představte si, že sedíte na židli, která se pod vámi neustále prohýbá, nebo že spíte na matraci, která neudrží vaše tělo v správné poloze. Právě kvalitní nábytek je klíčem k pohodlí.

Jak od sebe rozeznat kvalitní a nekvalitní nábytek? 

Rozdíly mezi kvalitním a nekvalitním nábytkem mohou být někdy těžko viditelné pouhým okem. Přesto vám mohou napovědět různé faktory, jako je například pevnost a stabilita nábytku, použitý materiál, dokonalost zpracování, pohodlí nebo také životnost.

Tyto rozdíly hluboce ovlivňují nejen komfort našeho bydlení, ale také životnost nábytku. Věřte mi, že není nic horšího, než když si člověk pořídí nábytek, který se začne po několika týdnech či měsících používání rozpadat.

Typy materiálů používaných pro výrobu nábytku 

Nábytek se vyrábí z různých materiálů - dřeva, kovu, skla, plastu a dalších. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody.

Dřevo je tradiční a oblíbený materiál pro výrobu nábytku pro jeho teplý a přírodní vzhled. Kov je oblíbený pro svoji pevnost a odolnost. Sklo může dodat prostoru moderní a lehký vzhled. Plast je lehký a snadno se s ním manipuluje, ale může být méně odolný a esteticky méně atraktivní.

Našim tipem pro výběr nábytku je dívat se i na jeho účel. Pokud hledáte kancelářský nábytek, může se vám hodit ocelový stolek. Pokud hledáte pohovku do obývacího pokoje, může být vhodnější materiálem dřevo nebo kůže.

Jak poznat kvalitní nábytek

Jak už bylo zmíněno, kvalitní nábytek lze poznat podle řady klíčových prvků. Patří sem pevnost a stabilita konstrukce, kvalita použitých materiálů, dokonalost zpracování, pohodlí a životnost.

Abychom se vyhnuli nábytku nízké kvality, měli bychom se vyhýbat nábytku, který je nestabilní, má viditelné nedokonalosti ve zpracování nebo je vyroben z levných materiálů.

Před koupí vždy vybraný nábytek pečlivě prozkoumejte. Sedněte si, lehněte si, dotkněte se ho. Zkontrolujte, zda jsou všechny části pevně a pečlivě spojeny. Podívejte se na kvalitu materiálu - je hladký a pevný? Pokud je odpověď na všechny tyto otázky ,,ano", pak jste na dobré cestě k tomu, aby jste si vybrali kvalitní nábytek, který vám poskytne pohodlí a dlouhou životnost, kterou si zasloužíte. 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz